Nasledujúci deň sme skompletizovali našu prehliadku vulkanických a geotermálnych javov návštevou ostrova White Island. Ide o ostrov tvorený aktívnym vulkánom, v ktorom sa posledné erupcie odohrali okolo roku 2000. Odteraz už sme cestovali po Zélande bez doprovodu našich hostiteľov Ritchieho a Žofie.
Palubná doska lode
Ostrov sa nachádza v zálive Bay of Plenty, asi hodinu a pol cesty loďou. Táto sa volala Pee Jay 5 a tu máte pohľad do jej kabíny.
Delfíny
Zhruba v strede cesty na ostrov našu loďku prišli pozdraviť delfíny. Len tak zničoho nič sa objavili pri lodi a predvádzali sa.
Delfíny
Skúsil som ich aspoň nejako odfotiť, takže som sa kadejako nakláňal cez palubu.
Delfíny
Plávali tesne pri lodi aj ďalej od nej. Skákali, ponárali sa. Očividne ich to bavilo.
Delfíny
A nebolo ich málo, v skupine ich bolo minimálne 50. Keď všetky naraz vyskočili nad hladinu (neviem ako sa dohovorili, ale nejako to dokázali), tak to vyzeralo, ako by ste do vody hodili za hrsť štrku.
Delfíny
A tak sa preháňali hore-dole, až ich to prestalo baviť a zmizli preč. Ak máte nainštalovaný M-JPEG kodek, tak si ich môžete pozrieť v akcii (to znie ako v Tescu) na týchto videách (pozor, stiahnite si zvuk, je na nich dosť brutálny hluk od vetra):
Video 1
Video 2
Video 3
Morská choroba
Počas plavby na ostrov sme plávali oproti vlnám, dosť to hádzalo. Zatiaľ čo Vlado si sedel ako pred televízorom, mňa chytila morská choroba a stále hrozilo, že nakŕmim ryby. Nakoniec som nehodil, ale bolo to len tak tak.
Veľryba
Zrazu kapitán spomalil, lebo zbadal na mori niečo zaujímavé. To zaujímavé bola veľryba, ktorá sa práve vynorila pre vzduch. Otočil loď k nej, aby sme ju mohli vidieť, ak by sa znova vynorila niekde nablízku. Skúšal som ju cvaknúť, ale podaril sa mi len chrbát. Potom sme ju už nevideli.
Ochrana
To už sme sa blížili k ostrovu. Kvôli bezpečnosti (zóna je stále aktívna) sme dostali prilbu a plynovú masku a ešte nejaké cukríky, keby nás zo siričitých plynov pálilo v krku. Vlado v plnej zbroji vyzeral takto.
White Island
To už sa pred nami otvoril majestátny pohľad na sopečný ostrov. Toto sú steny krátera.
Pee Jay 5
Takto vyzerala Pee Jay 5 kotviaca par desiatok metrov od brehu.
White Island
V diaľke na nás čakal hlavný kráter a na ceste k nemu sa zlovestne parilo.
White Island - Sopečné sklo
Pri prehliadke ostrova nás naši sprievodcovia zasypávali informáciami o histórii ostrova a geologickými informáciami o miestnych vulkanických javoch. Toto je kus sopečného skla, ktorý vznikne ochladením kusa magmy vystreleného pri erupcii, ak roztavená kremíková zmes obsahuje málo plynov. Ak je obsah plynov vysoky, vznikne penovitý materiál - pemza.
White Island - Síra
Na veľa miestach zo zeme intenzívne unikajú horúce plyny s vysokým obsahom síry a jej zlúčenín. Tá sa kondenzuje na okolitom povrchu a vytvára žlté koberce.
White Island - Síra
Sírnatých plynov bolo niekedy toľko, že sa to dalo ťažko udýchať a štípalo to v krku, ale povedal som si, že masku si nasadím až keď začnem odpadávať.
White Island - Síra
V minulosti takýto pohľad presvedčil podnikavých ľudí, že sa tu oplatí síru komerčne ťažiť. Skúsili to celkovo 2 alebo 3 krát.
White Island
Steny krátera sú málo odolné voči erózii, takže voda sa do nich brutálne zahrýza. Zosuvy pôdy sú tu bežné. Niekedy sú naozaj masívne. Rovinatejšie časti sú pokryté sopečným popolom, v ktorom sú kanály vytvorené vodou a materiálom zosunutým zo stien krátera.
White Island - Síra
Síra kryštalizuje do pekných ihličkovitých kryštálov.
White Island - Hlavný kráter
Hlavný kráter (tak ako v podstate celý ostrov) sa za posledných 10 rokov často výrazne menil. Fotografie z dneška vyzerajú úplne inak ako z pred 5 rokov. Dnes je kráter čiastočne zaplnený vodou.
White Island - Hlavný kráter
Hladina vody stále stúpa. Z dna krátera totiž neprestajne stúpajú prúdy horúcich kyslých pár, ktoré kondenzujú a dopĺňajú jazero. Vodá má teplotu 60 stupňov celzia a Ph 0.8.
White Island
Na geologické pomery veľmi rýchlo sa mení aj okolie krátera. Povrchová voda hĺbi jarky v sopečnom popole. Dažďová voda eroduje steny krátera.
White Island
Z tých sa niekedy zosunú veľké množstvá materiálu a pokryjú hrubými vrstvami zem pod stenami krátera a niekedy aj ďalej až do vzdialenosti stoviek metrov. Tieto zosuvy spolu sa stali osudnými aj robotníkom továrne na ťažbu síry, ktorá tu existovala v minulom storočí. Celkovo zahynulo myslím 10-20 ľudí v dvoch veľkých nešťastiach, ktoré dva krát spôsobili zastavenie ťažby.
White Island - Ruiny továrne
Tieto ruiny sú pozostatky druhej továrne, ktorá bola tiež zničená a časom opustená. Stoja nad prvou továrňou, ktorú kompletne (aj s ľuďmi, ktorí tu pracovali) pochoval veľký zosuv pôdy niekedy v prvej polovici 20. storočia. Nenašli po nich vôbec nič, ani len ich domy.
White Island - Ruiny továrne - zvyšky mlynu
Síra sa tu ťažila hlavne ako hnojivo. Podnikateľské plány veľmi nevychádzali, ložiská neboli také bohaté ako sa predpokladalo, naviac zúrila veľká hospodárska kríza. Prvý pokus skončil smrťou všetkých zúčastnených robotníkov, keď ich pochoval veľký zosuv pôdy. Vtedy tu firma ukončila činnosť.
White Island - Ruiny továrne - ozubený prevod mlynu
Hoci prvý pokus skončil tragicky, nasledoval po nejakom čase ďalší pokus. Prišli noví ľuďia, vystavali prevádzku na novo. Zmenili aj spôsob dolovania síry a ubytovne robotníkov postavili na inom mieste, aby zasa všetkých nepochoval nejaký zosuv.
White Island - Ruiny továrne - guma tu vydrží viac
Výroba časom skrachovala aj druhý krát. Pracovne podmienky boli naozaj drsné (kompenzované slušným zárobkom). Prostredie bolo natoľko agresívne, že stroje dlho nevydržali, ich kovové časti rýchlo hrdzaveli po náporom agresívnych chemikálií v ovzduší a spracovávanom materiáli.
White Island - Ruiny továrne
Ako vidno na týchto kovových častiach, doslova sa rozpadávajú vo vrstvách hrdze.
White Island - Ruiny továrne - výmenník tepla
Časom skrachovala aj druhá výroba.